Psychologiczne skutki spożywania kofeiny

Kofeina jest substancją, która wywołuje szereg skutków psychologicznych. Od wielu lat stosuje się ją w walce ze zmęczeniem, ale obecnie wiadomo, że ma ona nie tylko działanie energetyzujące. W rzeczywistości jest ona stosowana w sporcie jako środek wspomagający wydolność sportowców. Po pierwsze należy zauważyć, że alkaloid ten można spożywać na wiele różnych sposobów. Można go znaleźć w napojach naturalnych, takich jak kawa i herbata. Istnieje jednak również możliwość stosowania suplementów, w których można znaleźć bardziej skoncentrowaną dawkę.

Psychologiczne skutki spożywania kofeiny

Omówimy teraz główne psychologiczne efekty kofeiny, czyli korzyści, jakie może ona przynieść ośrodkowemu układowi nerwowemu. Należy pamiętać, że kofeina powinna być spożywana w ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Należy ją również przyjmować z umiarem i unikać spożywania przez dzieci.

Kofeina nie pozwala zasnąć

Jest to jeden z najbardziej znanych efektów działania kofeiny. Kofeina może zapobiegać uczuciu senności, choć może to być miecz obosieczny. Po określonej porze dnia spożycie kofeiny może rozregulować Twój zegar biologiczny i zakłócić hormonalne cykle okołodobowe. Z tego powodu nie należy spożywać kofeiny po godzinie 18.00, aby zapewnić sobie dobry sen. W przeciwnym razie odpoczynek może zostać zakłócony, co może mieć średnioterminowy negatywny wpływ na zdrowie. Ograniczenie faz REM lub snu głębokiego również ma negatywny wpływ na regenerację organizmu.

Kofeina opóźnia zmęczenie

Kofeina jest alkaloidem, który jest stosowany w sporcie, ponieważ może opóźnić pojawienie się zmęczenia fizycznego i psychicznego.  Substancja ta obniża wskaźnik odczuwanego wysiłku, co pozwala na wykonywanie ćwiczeń z większą intensywnością. Oszczędza również glikogen mięśniowy i wątrobowy. Należy zauważyć, że najlepszym sposobem na uzyskanie efektów ergogenicznych poprzez spożycie kofeiny jest spożycie jej przed ćwiczeniami. Zazwyczaj stosuje się dawkę od 120 do 180 miligramów, w zależności od płci i budowy ciała sportowca.

Kofeina poprawia pamięć

Kofeina może zwiększać plastyczność komórek w centralnym układzie nerwowym, poprawiając w ten sposób pamięć. Pozytywny wpływ dotyczy także innych funkcji poznawczych, takich jak refleks. Substancja ta może być zatem stosowana w celu zwiększenia zdolności do nauki lub wykonywania zadań intelektualnych.